2018 Award Recipients

Congratulations to all our award recipients for 2018!

Image: Nick Jaffer – Global Philanthropic (2018 Awards Sponsor)

 

Admissions Campaign and/or events

Recognising excellence in a campaign and/or specific event directed at securing enrolments (e.g. advertising program, Open Day)

Oxford Falls Grammar School 

Julie Tilley, Kim Rooke, Jennifer Lugsdin, Amy Corrigan


Admissions Publication

Recognising excellence in a publication, using any medium, specifically targeting enrolments. (e.g. prospectus, institutional video)

Knox Grammar School 

David Hayes, Andrew Chessher Warren Fisher 
Jefferson Grainger, Chris Grainger and Maxim Drygin (Grainger Films)
Bob Wheatley (Stolen Planet Productions)


Alumni and/or Community Campaign

Recognising excellence in a series of activities or programs designed to engage with Alumni and/or Community

Tertiary: UCOL 

Jasmine Groves, Christine Beech, Georgia Thompson, Katherine Huynh, Jeremy Bryson, Brendan Marshall

School: Fahan School Tasmania 

Grace Crawford, Migali Ennis-Short, Sarah Toose, Ailish Ansell, Hannah Vesinger, Renée Di Benedetto, Kaz Tonks


Alumni and/or Community Event

Recognising excellence in a specific event for Alumni and/or Community

St Andrew’s College 

Clare Wilkinson, Christine Leighton, Kate Stanbury, Kelsey Williams, Jacqui Anderson, Francesca Eathorne, Craig Morgan, Rachelle Joilin, Anj Hawkins, Pip Dinsenbacher 


Alumni and/or Community Publication

Recognising excellence in an Alumni and/or Community publication of any media type (e.g. printed, video, digital brochure, etc.)

Loreto Normanhurst 

Barbara Watkins, Alicia Maunsell, Grace Paraino, Clare Friend, Lynnette Jones 


Fundraising Campaign – Annual Giving

Recognising excellence in an Annual Giving fundraising campaign

St Andrew’s Cathedral School 

Lyn Jarvis, Karen Swibel, Myf Austin-Eames, Anthony Segaert


Fundraising – Capital Campaign or Major Gifts Program Bequests

Recognising excellence in a Capital Campaign or Major Gifts program or Bequests program

Mentone Girls’ Grammar School 

Fran Reddan, Brian Trumble, Jesco d’Alquen, Janelle Donnelly, Stacey Mair, Roslyn Holloway


Fundraising Event

Recognising excellence in a fundraising event

Scotch College Melbourne

Tim Shearer, Amanda Webster, Ros Strong, Rebecca Mortimer, Sandra Dick, Patty Wallace-Smith

Volunteers:  Tony Briggs, Kirsten MacLeod, Nikki Levy, Kristine Lempriere, June Sutherland, Louise Murdoch


Marketing & Communications Campaign

Recognising excellence in a reputation and/or profile building campaign (e.g. advertising, branding identity, newsletters, brochures, annual reports, etc.)

Lowther Hall 

Elisabeth Rhodes, Lauren McKendry,  Sandy Nelson 


Marketing & Communications Online

Recognising excellence and/or innovation in online / digital media, for communications, marketing and engagement goals (e.g. website, social media, viral marketing, etc.)

Hunter Valley Grammar School 

Dionne Molina, Paul Teys 


Marketing Communications Video 

Covers promotional, admissions, fundraising and alumni

St Patrick’s College Ballarat 

Paul Nolan


Institutional Leader Award

Recognition of an educational leader who has supported and contributed to the role of educational advancement in their school / institution.

Dr Briony Scott, Principal Wenona


Volunteer Leadership Award

Recognition of the strong contribution one of our volunteers has made to assist in the advancement education in Australasia.

Peter Wilson ONZM, King’s College


Mentor Award

Recognition an Educate Plus member who has provided a strong sense of motivation and encouragement, a willingness to share ideas and experiences and provided practical support to their mentee through their participation in the Educate Plus Mentor Program.

Tim Shearer, Scotch College Melbourne


Newcomer Award 

Recognition an Educate Plus member who has commenced working in the field of educational advancement since the beginning of the previous Educate Plus (formerly ADAPE) International Conference year. It recognises that the recipient has made an immediate contribution to their institution through their work and is an encouragement for them to remain in the industry.

Tertiary Winner: Rachel King

Schools Winner: Delwynne Hahunga


Fellowship

The following Educate Plus members were recently awarded a prestigious Fellowship of our organisation. This was in recognition of  long serving, high achieving, and senior members of the profession and their outstanding work in the area of advancement and for her support of our organisation and its members. 

NZ: John Godfrey, Wayne McKenzie, Ann Louise Jordan
NSW/ACT: Grace Paraino, Myfanwy Stanfield, Paul McShane
QLD: Jeff Buchanan
VIC/TAS: Tim Shearer
WA: Karin Dunsford

TREVOR WIGNEY AWARD

This is Educate Plus’s most prestigious recognition of a member for outstanding service in the advancement of education in Australasia. It recognises individuals who have made a significant contribution through exceptional advancement success and who have advanced the professionalism of their colleagues by mentoring and giving generously of their time, expertise, vision and conviction. Nominations are made through the Chapter Presidents. 

John Collins, Director – Business Revelations


 
Educate Plus 2018 Awards Sponsored by
Global Philanthropic